MARKA ELÇİSİ KİMDİR

tarafından
35
MARKA ELÇİSİ KİMDİR
Spread the love

Marka elçisi, bir markanın ürünlerini kendi de kullanmayı tercih eden ve markanın ürünlerini kullanmaktan duyduğu memnuniyeti kendi çevresiyle paylaşan ve tavsiye edip marka ile işbirliği yapan kişilere denmektedir.

Marka elçileri ile firma arasında maddi bir iş anlaşması olsa da elçiler büyük çoğunlukla markaya olan tutkuları nedeniyle de amatör bir ruhla çalışırlar. Bu kişiler ürünler hakkında teknik bilgiye sahip oldukları için tüketicilere destek sağlayabildikleri gibi tüketicilerle marka arasında güvenilir bir köprü de kurma görevini üstlenirler.

Marka elçisi, kendi kitlesini iyi tanıdığı için markanın ürünleri ile ilgili hedef kitlenin ihtiyaç duyduğu yeni ürün taleplerini şirkete iletirler. Satış, teknik destek, pazarlama ve fiyatlandırma gibi konularda markalara geri bildirimler de sunarak, tüketicilerin ürünle ilgili ne gibi düşünceleri olduğunu da belirtebilirler.

Marka elçileri, ürünlerinizi kendileri de kullandıkları için kendi pazarlama kanalları üzerinde daha doğal içerikler üretebilirler. Günlük kullanımlarında bu ürünlerden nasıl yararlandıklarını gösterebilecekleri gibi ürünün teknik özelliklerini de ortaya koyacak özel içerikler üretebilirler. Bu içerikler sayesinde de reklam çalışmaları yaparak, markanızı tanıtabilirler.

Günümüzde e-ticarette öne çıkabilmenin şartlarından biri de tüketicilere kişiselleştirilmiş ürün deneyimleri sunabilmektir. Elçiler de bu süreçte kendi kitlelerine daha kişiselleştirilmiş bir deneyim sunarlar. Kendi deneyimlerini paylaşarak, ürünle ilgili detaylı ve farklı bilgiler sunabilirler. Bunun yanı sıra ürünün farklı kullanım alanlarını ve ürünün hangi sorunlarını çözdüğünü de kendi paylaşımlarında gösterirler.

Marka elçisi, kendi kitlesi tarafından sevilen ve takip edilen bir kişi olduğu için, bu kişinin görüş ve düşüncelerine değer verilir. Bu kişilerin belli ürünleri kullanıyor olmaları ve bu ürünlere tutkuyla bağlı olmaları da kendi takipçilerini de etkileyecektir. Takipçileri de ona güvendikleri ve onun gibi olmak istedikleri için bu markaları kullanmak isteyebilirler. Onlara bu duyguyu aşıladığınızda da yeni marka elçileri kazanabilirsiniz. Markanızın taraftarlarının artması da uzun vadede sadık müşteriler edinmenize yardımcı olur.

Markalar, sayısız rakibi arasından sıyrılarak, hedef kitlesinde bir farkındalık oluşturmalıdırlar. Sonrasında bu farkındalığı satın almaya kadar götürmeleri gerekmektedir. Bunun için birçok pazarlama planlamaları, uygulamaları yapılmaktadır. Bilinirliği arttırmak, mevcut kitleyle samimi bir iletişim kurmak ve bu kitleye yenilerini eklemeye yönelik olarak firmalar, marka elçilerini de tercih etmektedirler.