BAŞARILI OLMANIN TEK ÇARESİ

tarafından
148
BAŞARILI OLMANIN TEK ÇARESİ
Spread the love

Network marketing işi, liderlerle inşa olan bir iştir. Liderlerle yürüyen bir iştir. İşi liderler inşa eder. İşinizin büyümesi için de, liderlere ihtiyacınız vardır.

Network marketing işini ben, bisiklet kullanmaya benzetiyorum. Hepimiz küçükken bisiklet kullanırken yaşadığımız sorunlara benzetiyorum. Çocuğunuzda bisiklet kullanmasını öğrenirken,  siz nasıl düştüyseniz bazen düşecektir ve yaralandığı zamanlar olacaktır.

 Dikkat ederseniz burada önemli bir şey var. Siz düştünüz yaralandınız ancak bisiklete binmeyi bırakmadınız. Aynı şeyi yaşadınız. Doğru mu? Düştünüz dirsekleriniz, yaralandı, kanadı,  canınız yandı, hatta bazen canınız çok yandı, her nedense bisiklete binmeye devam ettiniz.

Şimdi soru şu neden devam ettiniz? Sorunlar yaşadınız ancak, devam ettiniz ve en sonunda öğrendiniz mi çok büyük ihtimalle evet.  Düştüm yaralandım artık ben bisiklet kullanmayacağım diyen kimse olduğunu zannetmiyorum.

Çocuğunuzun o her düşüşünde gereğinden fazla müdahaleci olursanız,  aslında çocuğunuza uzun vade de zarar vermiş olursunuz. Bizim önlemek istediğimiz şey her zaman bu.

Ekibinizde sulu gözlüler olacaktır. Her türlü insan olur. Bana ne ben oynamayacam diyen huysuz distribitörler olacaktır.  Yapamıyorum ben, bir türlü olmuyor diyenleri duyabilirsiniz.

Aslında oluyor, sadece o farkında değil. Olan şeyin ondaki anlamı, tam tersi yönde bir anlam ortaya çıkıyor. O zannediyor ki olmuyor. O an için bu arkadaşınızın yaşadığı şey, bir illüzyon. Şimdilik bir başarısızlık yaşamış, tırnak içinde söylüyorum “ŞİMDİLİK BAŞARISIZLIK YAŞAMASI ONDA OLMUYOR ANLAMINA DÖNÜŞÜYOR” çünkü bilmiyor süreçleri.

Sizde tam tersi bir anlama dönüşmesi, aslında oluyor DOLAYISI İLE DEVAM. Neden? Çünkü herkes önce başarısız olur.

Bisiklet kullanmasını öğrenirken herkes düşecektir. Herkes önce yaralanacaktır. Yani başarısız olacaktır. Bu network marketing işinde de geçerlidir. Her seferinde sızlanacak ve bırakmak istiyorsa izin verin bıraksın. Fazla üstüne düşmeyin. Psikolojik olarak güçlü insanlardan oluşan bir ekibe ihtiyacınız var.

Muhtemelen bisiklet sürmesini öğrenirken düştüler, bisiklet sürmesini öğrenmeyi de bıraktılar mı. Doğru mu? Hayır, muhtemelen  bırakmadılar. Network marketing işinde kolay kolay bırakamazsınız. Bırakmazlar ve bırakamazsınız. Bunun sebebi, bu işteki en az bir başarılarını hatırlıyor olmalarıdır. Onlara başarılarını hatırlamaları konusunda yardımcı olabilirsiniz. Bisiklet sürmesini öğrenmeleri bunlardan bir tanesi. Neden bırakmadıklarının sosyal kanatları vardır. Arkadaşları bisiklet sürmeyi öğrenmişlerdir. Kendileri hırs yapmışlardır. Ne kadar düşerlerse düşsünler bu kültürü öğrendiler

Sizin ihtiyacın olan şey, size bağlı, ancak bağımlı olmayan distiribitörleriniz olmalı amacınız bu olmalı. BAĞLI DİSTRİBİTÖRLERİNİZ OLACAK ANCAK BAĞIMLI OLMAYACAK BAĞIMSIZ OLACAK. Her düştüğünde kaldırmaya çalışmayın. Kendi kendisine kalkmasına izin verin düşsün O TECRÜBEYİ yaşamasına izin verin. Yaralansın, öğrensin. Dayanıklı olmayı öğrensin.

Yeni başlayan bir distribitörün ilk 5 sunumunu yaparım ben. Sizde yapın tavsiye ederim. Çünkü işin nasıl gösterildiğini görmesi gerekiyor. Sonraki 5 sunumu da ona anlattırırım. Ondan sonra yanında olmaya gerek yok artık OLMAYINDA zaten, kendisiyle de bu pazarlığı yapın. Doğru olanın bu olduğu konusunda da mutabakat  sağlayın. TAAHHÜT ALIN.

Eğer bağımlılık üreten bir eylem varsa, bu tür bir eylemi, bu tür bir hareketi şiddetle ret edin. Kesin bir dille ret edin. Neden ret ediyor olduğunuzu da ekibinizle doğru kelimelerle, ve doğru cümlelerle paylaşın.

Her düşüş yaşadıklarında onları aynı eylemi bir daha yapmaya davet edin. Bakın yapabileceğiniz en güzel şeylerden bir tanesi,”Haydi bakalım, bi daha deniyoruz doğru bisiklete Marş Marş ” Dirseklerinizi dizlerinizi gösterin. Bir zamanların başarısızlık izleri bunlar. BAŞARISIZLIK MI, YOKSA BAŞARI İZLERİ Mİ ASLINDA?

 Evet başarısızlık gibi görünen başarı izleri bunlar.

Network marketing işinde de düşeceksiniz. Bu sizi niye şaşırtsın ki? Düşeceksiniz bunu biliyorsunuz. Tekrar tekrar düşeceksiniz.

Yanıtı siz de olan soru şu? Tekrar tekrar kalkacakmısınız? 

Eğer tekrar tekrar kalkacaksanız. Kaçınılmaz olarak başarılı olursunuz. Network marketing işinde bizlerin kültürü defaten korkmamak kültürüdür. Başarısız olacaksınız ekibiniz başarısız olacak. Önce başarısız olursunuz takımınız da başarısız olmaktan korkmamalı. Onlara bu eğitimi mutlaka verin.

Tıpkı yürümesini öğrenmek gibi. Sizin rolünüz eğitmek. Önceden söylemek, düştüklerinde yanlarında olmak, ancak kendi kendilerine kalkmalarına izin vermek. Tekrar etmesi konusunda onları cesaretlendirmek.

 Haydi tekrardan bisiklete biniyoruz. Birlikteyiz merak etme yanındayım

Sen düşeceksin, tekrardan sen kalkacaksın bu senin yaşaman zorunda olduğun kendi sürecin ve sonunda başaracaksın ve bu da senin başarın olacak benim başarım değil. Herkes bu yolculuğu bu şekilde yaşamak zorundadır

Engeller olacak, durduğunuz zamanlar olacak önemli olan her seferinde kalkıp yola devam edebilme ısrarınızın olmasıdır. Israrınız var mı yok mu? Organizasyonunuzun lideri olarak, sizin işiniz engelleri ortadan kaldırmak  değildir. SİZİN ROLÜNÜZ ENGELLERİ NASIL AŞACAKLARI KONUSUNDA EKİBİNİZE YARDIMCI OLMAKTIR.

Her türlü zorluğa her türlü soruna hoş geldin deyin düşün sonra kalkın devam edin. Yeni bir zorluğa tekrar hoş geldin deyin. Düşün sonra kalkın devam edin. Yaparsınız yıkılır, yaparsınız yıkılır. Yıkılmaya devam etse de, inşa etmeye yapmaya devam edin. Bu süreci yaşayacaksınız. Başarısızlıktan kaçış yoktur bunu kabul edin.

BAŞARILI OLMANIN TEK ÇARESİ ÖNCE BAŞARISIZ OLMAYI GÖZE ALABİLMEKTİR. BUNU KABUL EDİN.