Liste Hazırlama Ve Davet

tarafından
228
Liste Hazırlama Ve Davet
Spread the love

Networking sisteminde liste hazırlama ve davet nasıl olması gerekir?

Yeni başlayan arkadaşlar sponsoruyla oturup liste hazırlamalı. Birgün bana sponsorum liste hazırla dedi. Ben 16 kişilik liste hazırladım. Buyrun listem dedim. Bu nasıl liste dedi. Dedim bu 16 kişi bu işi yapar dedim. Nerden biliyorsun dedi. Dedim kiminin ağzı iyi laf yapıyor. Kiminin çevresi var. Kiminin şu, kiminin bu dedim. Emin olun bu 16 kişi de bu işi yapmadı. Ben onların hakkında bu işi yapar bu 16 kişi dedim. Fakat bu 16 kişi de bu işi yapmadı.  Dolayısı ile burdan şu çıkarımı yapıyoruz.

Siz bu işi kimin yapacağını bilemiyorsunuz. Kimin hayalleri var, kimin hedefleri var, kimin nedenleri var, kimler hayatında değişiklik istiyor biliyormusunuz?

Sponsorum bana o gün şunu söyledi; “Birileri deseydi ki Mikail bu işi yapamaz hoşuna gidermiydi? “Gitmezdi” dedim. O zaman sende kimsenin hakkında yorum yapma dedi.

Ondan dolayı da listeni yaz. Kaç kişi var telefon rehberinde dedi dedim 370 kişi var, dedim. 370 kişiyi de yaz dedi. Rehberimdeki 370 kişiyi de yazdım.

Diyoruz ya bu iş olmuyor diye. Neden olmuyor? Şunu yaparsanız olmuyor. İnsanın paraya ihtiyacı varsa, sağlığı sunarsan olur mu? Olmaz. Sağlığa ihtiyacı varsa parayı sunarsan olur mu? Olmaz. Tatile ihtiyacı varsa, sağlığı parayı verirsen olur mu? Olmaz. Mirasa ihtiyacı varsa, tatili, sağlığı, parayı verirsen olur mu? Olmaz. Zamana ihtiyacı varsa, sağlığı, parayı, tatili, mirası verirsen olur mu? Olmaz. Zamanı vereceksin.

Bana 3 ay boyunca geldiler, para anlatıldı. Ben para kazanıyordum börekçi salonunda. 3 Ay boyunca ürünü anlattılar,ama ben neden etkilendim zaman proplemim vardı benim. O gün bana deseydi ki, zaman propleminden kurtulma istermisin Mikail evet derdim. Bir toplantı var gel veya seni önemli biriyle görüştüreceğim, deseydi giderdim yani.  Bana içeriğini anlatmasaydı, o 3 ay boyunca bana içeriğini anlattılar. Siz de bugün birilerine içeriğini anlatıyorsanız, geçmiş olsun. Gelmez. Birilerine bir ürün var dersen “Haa şu iş mi diyecek” Doğru mu? Awon, amway işi gibi zannedecek doğru mu?  Sistemi anlatırsan olmaz. Ondan dolayı da ben listemi yaptım. Sonra da liste analizi mi yaptım. Ahmetin neye ihtiyacı var para, karşısına para yazdım. Mehmetin neye ihtiyacı var sağlık yazdım. Alinin neye ihtiyacı var tatil, tatil yazdım. Yani hepsinin ihtiyaçlarını belirledim ve yazdım. İhtiyacını yazdıktan sonra da ne yaptım biliyormusunuz en önemli şey DAVET.

Davet; o kişiyi sponsorunla buluşturacaksan, kesinlikle içeriğini anlatmaman gerekli. Eğer ürünü anlatırsan insanlarda bir ön yargı oluşur mu? Oluşur. Bak şöyle düşünün, az bişey ürün hakkında bilgi ver hemen kafasında önyargı oluşacaktır. Sen onu sponsorunla görüştürsen bile, o kişi de ön yargı oluşacaktır. Doğru mu? EİNSTEİN diyor ki “ön yargıyı kırmak atomu parçalamatan zordur” o zaman sponsorun ilk işi ne olacak? Ön yargıyı kırmak olacak. Neden çünkü ön yargıyı kırmadan burası ona evet der mi? Demez. Uyum sağlaması gerekiyor. Uyum sağlamadığın birisiyle iş yapabilirmisin? Yapamazsın. O zaman ne yapmamız gerekiyor heyecanlı olmamız lazım. Arkadaşımız çok heyecanlıyım diyor. Hemde davet yaparken ölü gibi bir sesle şöyle davet yapıyor. “Ergin abi, nasılsın iyimisin. Abi nasıl gidiyorrr. İyi dedi. Sen nasılsın iyi ne olsun börek salonuna giiiiit  geellll. Ergin abi diyor ki bu adam ölmüş. Der mi demez mi? Der. Heyecanı vermem lazım. Kıpır kıpır olmam lazım. Çok heyecanlıyım. “Abi nasılsın, teşekkür ederim bomba gibiyim. Süper. Şimdi bana dedi ki abi sen nasılsın, Süper dermiyim. Ben yalan mı söylüyorum süper değilmisiniz. Anladınız değil mi burda bendeki heyecanı davet esnasında karşı tarafa da aktarmam lazım.