NETWORK MARKETİNG NEDİR?

tarafından
97
NETWORK MARKETİNG NEDİR?
Spread the love

Network marketing (tüketim ağı) “bir şirketin, kişilere direk veya dolaylı vesile olduğu satışlardan, önceden belirlenmiş kazanç planıyla kazancını paylaşmasıdır.”

Kişinin, üretici ile tüketiciyi internet ortamında buluşturmasıyla yapılan alışverişlerden kazanç elde etme sistemidir.

BİZE NASIL PARA KAZANDIRIR?

Market sahipleri bize yapmış olduğumuz alışverişlerden ötürü komisyon ödemesi yapıyor mu? Peki bu marketten alışveriş yapmasını sağladığmız kişilerin yaptığı tutar üzerinden bize komisyon ödemesi yapıyor mu?

Network marketing modelinde ise firma bize yaptığımız tüm alışverişlerden komisyon ödemesi yaptığı gibi, tavsiye ederek yaptırmış olduğumuz alışverişler üzerinden de komisyon ödemesi yapar.

Bu tavsiyeler ne kadar çoğalırsa o kadar çok komisyon ödemesi yapar ki bu da hem firmanın hem de bizlerin ve tavsiye ettiğimiz kişilerin yararınadır.

NETWORK MARKETİNG DEYİNCE DOĞRU BİLİNEN YANLIŞLAR NELERDİR?

Saha gözlemlerimiz şunu gösterdi ki; network marketinge ön yargılı kişilerin büyük çoğunluğu, YA SİSTEMİ YANLIŞ ANLAMIŞ, YA DA SİSTEMİ ANLATANLAR YANLIŞ ANLATMIŞTIR.

Network marketinge antipati duyanlara sistemi bir de bize tanımla dediğimizde, her seferinde yanlış tanımladıklarını, daha çok titan modelini tanımladıklarını görürüz.

Hadi bu normal bir durum, fakat işin garibi sektördeki birçok şirketin bayiliğini yapanların da bu işi yanlış anlatığına tanık oluyoruz.

Yeni başlayan distribütöre doğru bir başlangıç yapmak için profesyoneller temelde 2 şey yaparlar.

  1. Yeni distribütörü makul ve mantıklı beklentilere sokmak
  2. Yeni başlayan distribütöre hızlı bazı (küçük veya büyük farketmez) ilk sonuçları almasında yardımcı olmak

Ve sonrasında da yeni distribütörün yaşayacağı tüm yolculuk ve bu yolculuğun her aşamasında rehberlik etmek.

Bu konuda, Eric Worre’nin PROFESYONEL OL kitabını edinmenizi şiddetle öneriyorum. Hangi konuda sorun yaşıyorsanız açıp ilgili kısmı okuyun. Öğrenin. Uygulayın. Sonuç alın. Kopyalayın.

Top liderlerin yaptıkları şey hep budur. Doğru başlat ve kendinden bağımsızlaştır!

Dikkat! REHBERLİK dedim. İşi onun adına yapmak demedim.

Bir numaralı kural her zaman şudur: Sakin olun. Network Marketing’de sorunlar yaşıyorsanız elinizdeki araçları çok iyi tanımalısınız ve o araçların sizin hangi sorununuzu çözebileceğini çok iyi bilmelisiniz.

İşte yeni distribütörü doğru bir şekilde başlatmak ve verimli bir distribütöre dönüşmesi için yapmanız gerekenler. Yeni bir distribütörü kaydettiğiniz zaman ilk yapmanız gereken şey onunla bir konuşma/toplantı yapmaktır. Yeni distribütörlerle mümkünse yüz yüze olamazsa internette Zoom vs bir platformda bir araya gel ve toplantı yap.

Network Marketing işinizde amacınız sizden bağımsız çalışabilen distribütör sayısını arttırmaktır. Ne kadar çok sayıda distribütörü kendinizden bağımsızlaştırabilirseniz geliriniz artmaya devam ederken işin sizden beklediği efor da azalmaya devam edecektir.